Türkiye’nin el yapımı ilk yeşil çayı Lazika’dan

Türkiye’nin el yapımı ilk yeşil çayı Lazika’dan

Türk çay markası Lazika, el yapımı yeşil çayıyla dünyaya açılıyor. Çamlıhemşin havzasından el ile toplanarak işlenen yeşil çaylar Amerika, Almanya, Fransa, Dubai, Rusya ve İngiltere’ye ihraç ediliyor.

Çaya hak ettiği değeri vermek ve Anadolu’dan bir dünya markası çıkarmak üzere yola çıkan Türk çay markası Lazika, tamamen el ile toplanan ve el ile işlenen yeşil çayıyla bu hedefini gerçekleştiriyor.

100’ün üzerinde kadın tarafından mayıs ayında ilk hasatta elle toplanan 2,5 yapraklardan elde üretilen yeşil çaylar Amerika, Almanya, Fransa, Dubai, Rusya ve İngiltere’ye ihraç ediliyor.

2022’de üretim beş kat arttı
2022 yılında üretimini beş kat artıran Lazika’nın yeşil çay ekstrakt oranı ise yaklaşık yüzde 43. Dünya standartlarına göre oldukça yüksek bir orana sahip olan Lazika, Japonya ve Çin’in en iyi yeşil çaylarıyla hem lezzet hem de fayda olarak rekabet ediyor.

İnsana ve doğaya iyi gelmek amacıyla lezzetli çaylar üreten Lazika’nın yeşil çaylarının ambalajlarında çevre dostu çözümler kullanılıyor. Çaylar, doğada çözülebilen PLA bazlı 18 adet piramit poşetlerde sunuluyor.

Lazika hakkında
2013 yılında temelleri atılan, 2016 yılında kurumsal bir yapıya geçen Lazika’nın dört ortağı bulunmaktadır. Üretim merkezi Rize’nin ilçesi Ardeşen’deki Fırtına Vadisi’nde bulunan Lazika’nın, Elmalık Köyü’nde paketleme ve ambalajlama merkezi, İstanbul’da 42 Maslak AVM’de ise tüm ürünlerin tadılabileceği bir kafesi bulunmaktadır. Lazika’nın ürünleri arasında siyah çay, yeşil çay ve ’Hisli Harmanlar’ serisi ve her mevsim bitkilerinden oluşan karışım ’4 Mevsim’ olmak üzere bitki çayları yer almaktadır. Lazika; Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Amerika, İngiltere, Dubai başta olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapmaktadır.