Lazika’dan Türkiye’nin çay tüketimi analizi

Türk çay markası Lazika, son beş yıllık çay satış verilerini analiz etti. Veriler, poşet çayların kullanım kolaylığının çay tiryakisi tüketicilerin kalbini kazanmaya başladığını gösteriyor. 2022’in ilk dokuz ayında tüm segmentler içinde poşet çayların satış oranı yüzde 30’lara yaklaştı. En çok poşet çay tüketimi gerçekleşen beş il ise Rize, Samsun, Çorum, Aydın ve Batman oldu.

Çaya hak ettiği değeri vermek ve Anadolu’dan bir dünya markası çıkarmak üzere yola çıkan Türk çay markası Lazika, son beş yıllık çay satış verilerini analiz etti. Lazika’nın verilerine göre 2022’in ilk dokuz ayında tüm segmentler içinde poşet çayların satış oranı yüzde 30’lara yaklaştı. En çok poşet çay tüketimi ise sırasıyla Rize, Samsun, Çorum, Aydın ve Batman illerinde gerçekleşti.

Dünyada yükselişte olan bir diğer trend bitki ve yeşil çay kategorisinin Türkiye’de de hızla büyüdüğü görüldü. Lazika’nın verilerine göre bu segment toplam pazarın yüzde 20’sini geçti. En fazla bitki çayı tüketilen iller ise Sakarya, Malatya ve Zonguldak oldu.

Ayda 6 milyon adet doğa dostu piramit poşet üretiyoruz
Lazika olarak bu değişimi çok önemsediklerini belirten Lazika Kurucu Ortağı Emre Erçin, “Poşet çaylar getirdikleri kullanım kolaylıklarıyla koyu tiryaki tüketicilerin bile kalbini kazanmaya başladı. Modern hayatın koşturmacası içinde hiçbir şeye zaman bulamayan insanlar çayı demleyeme de eskiden olduğundan daha az zaman ayırabiliyor. Burada tüketicilere lezzetten ödün vermeden onlar için en doğal poşetleri sunabilmek, yani poşet çayın malzemesi önem kazanıyor. Doğada çözülebilen PLA bazlı (biodegradable) poşet çaylar dünyamız için bir kirlilik yaratmazken insan sağlığı açısından bir risk taşımıyor. Lazika olarak bunun ülkemizde öncüsüyüz. Çaylarımızın geleneksel lezzetini doğa dostu piramit poşetlerle tüm dünyaya yaymak için yeni çaylar geliştiriyoruz. Ayda 6 milyon adet doğa dostu piramit poşet üretiyoruz. İçlerine Türk çayı koyup tüm dünyaya gönderiyoruz” dedi.

Lazika hakkında

2013 yılında temelleri atılan, 2016 yılında kurumsal bir yapıya geçen Lazika’nın dört ortağı bulunmaktadır. Üretim merkezi Rize’nin ilçesi Ardeşen’deki Fırtına Vadisi’nde bulunan Lazika’nın, Elmalık Köyü’nde paketleme ve ambalajlama merkezi, İstanbul’da 42 Maslak AVM’de ise tüm ürünlerin tadılabileceği bir kafesi bulunmaktadır. Lazika’nın ürünleri arasında siyah çay, yeşil çay ve ’Hisli Harmanlar’ serisi ve her mevsim bitkilerinden oluşan karışım ’4 Mevsim’ olmak üzere bitki çayları yer almaktadır. Lazika; Almanya, Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya, Amerika, İngiltere, Dubai başta olmak üzere 12 ülkeye ihracat yapmaktadır.