Giysilerini daha çok kullan, Dünyayı daha az kirlet

Sürdürülebilir moda sergileri Upcycle İstanbul Art and Design Festivali’nde

“Eskiye değer katan dönüşüm” sloganıyla yola çıkan sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul tarafından hayata geçirilen Türkiye’nin ilk ileri dönüşüm festivali Upcycle İstanbul Art and Design Festivali’nin etkinlik detayları belli oldu. 4-5 Haziran tarihlerinde Müze Gazhane’de gerçekleşecek olan festivalde sürdürülebilir moda sergileri de yer alacak.

Sürdürülebilir sosyal etki platformu Upcycle İstanbul tarafından, ileri dönüşüm ve kaynakların verimli kullanımı konusunda bilinç oluşturmak, atıkların değerlendirilerek tekrar kullanıma kazandırılabileceğini sanat ve tasarım aracılığıyla göstermek ve her türlü dönüşümün sürdürülebilir çevresel faydalarına dikkat çekmek üzere 4-5 Haziran tarihlerinde düzenlenen Upcycle İstanbul Art and Design Festivali’nin program detayları belli oldu. Festival kapsamında sürdürülebilir moda üzerine iki ayrı sergi olacak.

Bilgi Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü İleri Dönüşüm Sergisi "Bolluğu Tasarlamak"

"Bolluğu Tasarlamak" sergisi, sahibinin anlam dünyasında karşılık bulamayan giysilerle, ileri dönüşümün yaratıcı alanında yeni öykülerini kurguluyor.

Ankara Hacı Bayram Veli Moda Tasarımı Bölümü Koordinasyonunda Sürdürülebilir Moda Sergisi

“Giysilerini daha çok kullan, Dünyayı daha az kirlet”
Sergide; küresel moda sistemi içinde yer alan tasarım, üretim, tüketim, kullanım ve yeniden kullanım stratejileri, modülerlik ve yeniden konumlandırma temelinde ele alınarak moda çözümleri geliştirilmesi amaçlanmış ve bu doğrultuda kadın giysi tasarımları gerçekleştirilmiştir.
Tarih: 4 -5 Haziran

Saat: 12:00 – 20:00

Yer: H Gölgelik

Tüm etkinlikler için: www.upcycleistanbul.com

Upcycle İstanbul Platformu

Upcycle İstanbul, sanatın iyileştirici gücünden faydalanarak ileri dönüşüm konusunda farkındalık yaratan, çevreye, doğaya, insana saygılı topluluklarla beraber hareket eden, sürdürülebilir sosyal etkisi olan bir platformdur. Pazarlama iletişimi, etkinlik yönetimi ve kültür sanat alanlarında yaklaşık 28 yıllık tecrübelerini toplum yararına değerlendirmek isteyen Arzu Özarı Semiz (Keçi Events) ve Şebnem Alkın (Artnivo.com) tarafından 2021 yılında kurulmuştur. Upcycle İstanbul Platformu, ileri dönüşümü odağına alarak bireylerde kaynakları verimli kullanma ve sürdürülebilirlik bilinci oluşturmaya yönelik interaktif sanat ve tasarım içerikleri üretir. Bu konulara hassasiyeti olan tüm bireyleri, toplulukları, kurumları, kamuyu, gönüllüleri, dernekleri, sivil toplum örgütlerini, medyayı beraber hareket etmeye davet eder.